Fatih Portakal seçmeli ders adı altında okullarda öğretilenlere isyan etti, kağıtları yırtıp attı

SÖZCÜ Televizyonu muhabiri Meral Danyıldız ve kameraman İsmail Bayraktar, lise ve ortaokullarda ders müfredatına bu yıl konulan “Türk Sosyal Yaşantısında Aile Yapısı” adlı dersteki skandal konuları ortaya çıkardı.

DERS NOTUNDAKİ İFADELER TEPKİ ÇEKTİ

Ortaokul ve liselerde “Türk Sosyal Yaşantısında Aile Yapısı” dersi adı altında okullarda öğrencilere dağıtılan notta ‘Birden fazla eş alma, berdel evlilik, taygeldi evlilik’ gibi kavramlar öğretilmesi velilerin tepkisini çekti. Seçmeli olarak gözükse de bazı okullarda dersin zorunlu tutulduğu öğrenildi.

Öğrencilere dağıtılan çalışma notunda evliğin, çevre ölçütlerine göre, eş sayısına göre ve tercihli evlilik biçimlerine göre 3 gruba ayrıldığı ifade edilerek tercihli evlilik biçimleri olarak şu bilgiler yer aldı:

* “Levirat evlilik: erkeğin ölümü halinde dul kalan kadının kocasının kardeşi ile evlendirilmesi

* Sorarat evlilik: kadının ölümü halinde dul kalan erkeğin kardeşi ile evlendirilmesi.

* Beşik kertmesi: Genellikle aynı gün doğan aynı cinsten iki çocuğun aileleri tarafından evlendirilmesine karar verilmesi

* Berdel evlilik: Evlenecek iki erkek, evlilik çağındaki kız kardeşlerini değiştirerek evlenirler.

* Paralel kuzen evliliği: Aynı cins kardeşlerin çocuklarının evliliği

* Çapraz kuzen evliliği: Ayrı cins kardeş çocuklarının evliliği

* Taygeldi evlilik: Çocuklu dul bir erkekle, çocuklu dul bir kadının çocuklarının ve kendilerinin evlenmeleri.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretim programında kadının çalışma hayatına girmesi, çekirdek ailelerin artması, ilk evlenme yaşı, Türk aile yapısının karşılaştığı sorunlar başlığı altında yer aldı.

Konuyla ilgili SÖZCÜ TV’ye konuşan Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Yurttaş Yıldırım, “Bugün karşı karşıya siyasal iktidarın, kendi ideolojik politik referansları doğrultusunda bir eğitim sistemi oluşturmaya dönük attığı adımların en sonuncusudur. Bu söz konusu dersin ve bununla birlikte ortaya konulan seçmeli derslerin öğrencilerin gelişimlerine yönelik hangi ihtiyaçlarını karşılayacağına dair bilimsel bir yanıt yok. Dersin isminden de anlaşılacağı gibi yekpare tekçi bir toplumsal yapının tesis edilmesine dair atılmış adımlardan birisi olarak görmek gerekiyor” dedi.

FATİH PORTAKAL İSYAN ETTİ

SÖZCÜ Televizyonu’nda haberi sunan Fatih Portakal da duruma isyan etti. Fatih Portakal, “Levirat ve sorarat diye bir şey var, hiç duymadım. Erkeğin ölümü halinde dul kalan kadının kocasının kardeşiyle evlendirilmesi levirat, kadının ölümü halinde dul kalan erkeğin karısının kardeşiyle evlendirilmesi sorarat adını alır. Bunu mu öğretiyorsunuz ya 15-16 yaşında çocuklara? Medeni kanun var bu ülkede sizin haberiniz yok herhalde. Gerçekten şöyle yırtılıp atılması gereken bir olaydan bahsediyoruz. Çöp gibi bir şey bu ya” diyerek öğrencilere verilen skandal ifadelerin yer aldığı ders notunu yırttı.

Portakal devamında ise, “Bunu kim veriyor çocuklara, nasıl veriyor? Gerçekten Yusuf bey tüylerim diken diken oluyor şu an” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x