Kahraman ilan etmişlerdi! Kanada parlamentosundaki ‘Nazi’ skandalı istifa getirdi!

Kanada Parlamento Başkanı Anthony Rota’nın, parlamentoda “İkinci Dünya Savaşı’nda cephede savaşan kahraman” olarak tanıttığı ve herkesin ayakta alkışladığı 98 yaşındaki Ukraynalı Yaroslav Hunka’nın Nazi birliğinde savaştığı ortaya çıktı.

PARLAMENTO BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin ziyareti nedeniyle davet edilen Hunka’nın Nazi askeri çıkması skandalının ardından Kanada Parlamento Başkanı Anthony Rota özür dileyerek görevinden istifa etti.

ALKIŞLADIKLARI ‘KAHRAMAN’ NAZİ ASKERİ ÇIKTI

Hunka, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ziyareti nedeniyle Kanada parlamentosundaki oturuma özel davetli olarak katılmış, Rota’nın kendisini bir “kahraman” olarak tanıtması üzerine milletvekilleri tarafından ayakta alkışlanmıştı.

‘TÜM KANADILILAR İÇİN SON DERECE UTANÇ VERİCİ’

Kanada Başbakanı Justin Trudeau yaptığı açıklamada, olayı “Kanada parlamentosu ve dolayısıyla tüm Kanadalılar için son derece utanç verici” olarak nitelendirmişti.
Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, durumu “son derece kabul edilemez” ve “utanç verici” olduğunu ifade etmiş, Rota’nın onurlu bir şekilde istifa etmesi gerektiğini söylemişti.

Parlamentodaki oturumun ardından Hunka’nın, Nazilerin komutası altındaki gönüllü bir birim olan Waffen-SS “Galiçya” Tümeni veya SS 14. Waffen Tümeni’nin bir üyesi olduğu ortaya çıkmıştı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x