İBB Şehir Tiyatroları’nda dram: Metne bakıp oynadılar

Şehir Tiyatroları’ndaki dram büyüyor.

Yeni Şafak’ın kasım ayında “İBB’yle tiyatronun dramı” başlığıyla duyurduğu Şehir Tiyatroları’ndaki oyun iptal krizleri gündem olmuştu. Haberimizden sonra kurum, üç oyunu daha iptal etti, iki oyunda da değişikliğe gitti. Duruma çözüm üretmek yerine hasta oyunculara sahne baskısı yapıldı.

Genel Sanat Yönetmenliği, her yıl neredeyse 10-15 yeni oyun sahneye koyarken bu yıl 3 yeni oyunla yetinmeye çalıştı.

Oyuncular ise kimi zaman maskeyle sahneye çıkarıldı, tepkiyle karşılaşıldığında ise raporlu isimler yerine yeni sanatçılar koyuldu. Kısa sürede metinleri ezberlemesi mümkün olmayan oyunculara; “Elinizde tekstle çıkın” denildi.

Hasta ve raporlu oyunculardan oluşan boşluğu doldurmak için çözüm getiremeyen Şehir Tiyatroları’nın önceki akşam Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sergilenen “Komik Para” oyunu ilginç anlara sahne oldu.

İlk kez elinde kağıtla sahneye çıkan oyuncuların bu durumdan rahatsızlık duydukları öyle belliydi ki, dikkati elden kaçırmamak için çaba sarf ettiler. İkinci perdede oyuna yeterince hazırlanamayan oyuncular, ne yazık ki sayfa değişikliklerinde ya da replik geçişlerinde takıldı, sonraki replikleri okudu. Elbette oyuncu değil, onları bu duruma düşürüp zorda bırakanlar bu işin sorumlusu. Rol arkadaşlarının destek olduğu oyunculara yer yer seyirci de destek verdi. Özellikle bir sahnede işler karmaşık hal alınca, oyuncu diğer replikleri okumadan arkadaşlarının desteğiyle doğaçlama bir şekilde sahneden çıktı. Ani gelişen bu durumlar zaman zaman oyuncuların konsantrasyon kaybetmesi ve replikleri unutmasına yol açtı.

Temsil öncesi, sahneye çıkan yönetmen Özgür Atkın, duyurusu olduğunu söyleyerek oyunda yer alan iki sanatçının rahatsızlandığını belirtip, “Genel Sanat Yönetmenliğimizin aldığı kararla onların yerine Özgür Dağ ve Cafer Alpsolay arkadaşlarımız ellerinde tekstle bize yardımcı olacaklar. Anlayışınıza sığınıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x